102 Congresul Statelor Unite



Toate cunoștințele pe care oamenii le-au acumulat de-a lungul secolelor despre 102 Congresul Statelor Unite sunt acum disponibile pe internet, iar noi le-am compilat și le-am aranjat pentru dumneavoastră în cel mai accesibil mod posibil. Dorim să puteți accesa rapid și eficient tot ceea ce doriți să știți despre 102 Congresul Statelor Unite, ca experiența dumneavoastră să fie plăcută și să simțiți că ați găsit cu adevărat informațiile pe care le căutați despre 102 Congresul Statelor Unite.

Pentru a ne atinge scopurile ne-am străduit nu numai să obținem cele mai actualizate, ușor de înțeles și veridice informații despre 102 Congresul Statelor Unite, dar am avut grijă ca designul, lizibilitatea, viteza de încărcare și ușurința de utilizare a paginii să fie cât mai plăcute, astfel încât să vă puteți concentra asupra esențialului, cunoscând toate datele și informațiile disponibile despre 102 Congresul Statelor Unite, fără să vă faceți griji pentru nimic altceva, noi ne-am ocupat deja de asta pentru dumneavoastră. Sperăm că ne-am atins scopul și că ați găsit informațiile pe care le căutați despre 102 Congresul Statelor Unite. Așadar, vă urăm bun venit și vă încurajăm să vă bucurați în continuare de experiența de utilizare a scientiaro.com .

102 Congresul Statelor Unite
101  
  103
USCapitol.jpg

3 ianuarie 1991 - 3 ianuarie 1993
Membri 100 de senatori
435 de reprezentani
5 delegai fr vot
Majoritatea Senatului Democratic
Preedinte al Senatului Dan Quayle (R)
Majoritatea casei Democratic
Preedinte al Camerei Tom Foley (D)
Sesiuni
1 : 3 ianuarie 1991 - 3 ianuarie 1992
2 : 3 ianuarie 1992 - 9 octombrie 1992

102 Statele Unite Congresul a fost o întâlnire a ramurii legislative a Statelor Unite guvernul federal, compus din Senatul Statelor Unite i Statele Unite , Camera Reprezentanilor . S-a întâlnit la Washington, DC, din 3 ianuarie 1991 pân în 3 ianuarie 1993, în ultimii doi ani de administraie a preedintelui american George HW Bush . Acesta este cel mai recent Congres în care republicanii au deinut un loc în Senat din California.

Repartizarea locurilor în aceast Camer a Reprezentanilor s-a bazat pe recensmântul Statelor Unite din 1980 . Ambele camere au meninut o majoritate democratic .

Evenimente notabile

Legislaie major

Modificri constituionale

Rezumatul partidului

Senat

Petrecere
(umbrirea arat controlul)
Total Vacant
Democrat
(D)
Republican
(R)
Sfâritul congresului anterior 55 45 100 0
Începe 56 44 100 0
Sfârit 58 42
Cota de vot final 58,0% 42,0%
Începutul congresului urmtor 57 43 100 0

camera Reprezentanilor

Afiliere Membri
Cota de vot
partid democratic 267 61,4%
petrecere republican 167 38,4%
Independent 1 0,2%
Total 435 100%

Conducere

Preedinte al Senatului
Preedintele Senatului pro Tempore

Senat

Conducere majoritar (democratic)

Conducere minoritar (republican)

camera Reprezentanilor

Vorbitorul casei
Tom Foley

Conducere majoritar (democratic)

Conducere minoritar (republican)

Cauzele

Membri

Aceast list este aranjat în funcie de camer, apoi de stat. Senatorii sunt enumerai în ordinea vechimii, iar reprezentanii sunt enumerai în funcie de district.

Senat

Senatorii sunt alei în mod popular la nivel de stat la fiecare doi ani, cu o treime începând noi mandate de ase ani cu fiecare Congres. Clasa 1 a însemnat c mandatul lor a început în Congresul trecut, necesitând realegerea în 1994; Clasa 2 a însemnat c mandatul lor a început în acest Congres, necesitând realegere în 1996.

camera Reprezentanilor

Modificri ale calitii de membru

Senat

Stat
(clas)
Vacator motiv pentru schimbare Succesor Data
instalrii oficiale a succesorului
California
(1)
Pete Wilson (R) Demisionat la 7 ianuarie 1991, dup ce a fost ales guvernator al Californiei .
Ca guvernator, i-a desemnat succesorul.
John Seymour (R) 10 ianuarie 1991
Pennsylvania
(1)
John Heinz (R) A murit pe 4 aprilie 1991.
Succesorul su a fost numit pe 9 mai 1991 i ulterior a câtigat alegeri speciale pe 5 noiembrie 1991, pentru a termina mandatul.
Harris Wofford (D) 9 mai 1991
Dakota de Nord
(1)
Quentin Burdick (D) Decedat.
Soia sa a fost numit 8 septembrie 1992, pentru a-l succeda.
Jocelyn Burdick (D) 12 septembrie 1992
California
(1)
John Seymour (R) Numitul interimar a pierdut alegerile speciale din 3 noiembrie 1992, pentru a termina mandatul. Dianne Feinstein (D) 10 noiembrie 1992
Dakota de Nord
(1)
Jocelyn Burdick (D) Numit interimar s-a retras la 14 decembrie 1992.
Succesorul ei a fost ales la o alegere special la 4 decembrie 1992, pentru a termina mandatul.
Kent Conrad (D) 14 decembrie 1992
Dakota de Nord
(3)
Kent Conrad (D) Demisionat la 14 decembrie 1992, pentru a-i asuma postul vacant de clasa 1 la care a fost ales.
Succesorul su a fost desemnat s ocupe postul mai devreme, dup ce a câtigat deja alegerile pentru mandatul urmtor.
Byron Dorgan (D) 15 decembrie 1992
Tennessee
(2)
Al Gore (D) A demisionat la 2 ianuarie 1993 pentru a deveni vicepreedinte al Statelor Unite .
Succesorul su a fost numit.
Harlan Mathews (D) 2 ianuarie 1993

camera Reprezentanilor

District Vacator motiv pentru schimbare Succesor Data
instalrii oficiale a succesorului
Primul din Massachusetts Silvio O. Conte (R) A murit la 11 februarie 1991 John Olver (D) 18 iunie 1991
Illinois este al 15-lea Edward Rell Madigan (R) Demisionat pe 8 martie 1991, dup ce a fost numit secretar american al agriculturii Thomas W. Ewing (R) 2 iulie 1991
Al 3-lea din Texas Steve Bartlett (R) Demisionat la 11 martie 1991, dup ce a fost ales primar al oraului Dallas Sam Johnson (R) 8 mai 1991
Al doilea din Arizona Mo Udall (D) Demisionat la 4 mai 1991 din cauza agravrii bolii Parkinson Ed Pastor (D) 3 octombrie 1991
Pennsylvania al 2-lea William H. Gray III (D) Demisionat la 11 septembrie 1991 pentru a deveni preedinte al Black College Fund Lucien Blackwell (D) 5 noiembrie 1991
Al 7-lea al Virginiei D. French Slaughter Jr. (R) Demisionat pe 5 noiembrie 1991 în urma unei serii de lovituri George Allen (D) 5 noiembrie 1991
Puerto Rico este în general Jaime Fuster (PD) Demisionat pe 4 martie 1992 Antonio Colorado (PD) 4 martie 1992
Al 17-lea din New York Theodore S. Weiss (D) A murit la 14 septembrie 1992 Jerry Nadler (D) 3 noiembrie 1992
Carolina de Nord este prima Walter B. Jones Sr. (D) A murit la 15 septembrie 1992 Eva Clayton (D) 3 noiembrie 1992
Dakota de Nord este în general Byron Dorgan (D) Demisionat la 14 decembrie 1992, dup ce a fost numit senator SUA Vacant Nu a fost completat acest termen

Comitete

Listele comitetelor i ale liderilor lor de partid, pentru membrii (Camera i Senatul) comisiilor i atribuiile acestora, intrai în Directorul oficial al Congresului din partea de jos a articolului i facei clic pe link (1 link), în directorul de dup pagini din termenii de serviciu, vei vedea comisiile Senatului, Camerei (în picioare cu subcomisiile, selectate i speciale) i mixte, iar dup paginile comisiei, vei vedea sarcinile comisiei Camerei / Senatului în director, în seciunea comisiilor din Camera i Senatul din Directorul oficial al Congresului, membrii comitetului din primul rând din partea stâng îl prezint pe preedintele comisiei, iar din partea dreapt indic membrul de rang superior al comitetului.

Senat

  • Credite (preedinte: Robert Byrd ; membru clasat : Mark O. Hatfield ) Thad Cochran )
  • Comer, justiie, stat i justiie (preedinte: Ernest F. Hollings ; membru clasat : Warren Rudman )
  • Aprare (preedinte: Daniel Inouye ; membru clasat : Ted Stevens )
  • Districtul Columbia (preedinte: Brock Adams ; membru clasat : Kit Bond )
  • Dezvoltarea energiei i a apei (preedinte: J. Bennett Johnston ; membru clasat : Mark O. Hatfield )
  • Operaiuni strine (preedinte: Patrick Leahy ; membru clasat : Bob Kasten )
  • Agenii independente VA-HUD (preedinte: Barbara A. Mikulski ; membru clasat : Jake Garn )
  • Interior i agenii conexe (preedinte: Robert C. Byrd ; membru clasat : Don Nickles )
  • Munc, sntate, servicii umane, educaie i agenii conexe (preedinte: Tom Harkin ; membru clasat : Arlen Specter )
  • Filiala legislativ (preedinte: Harry Reid ; membru clasat : Slade Gorton )
  • Construcii militare (preedinte: Jim Sasser ; membru clasat : Phil Gramm )
  • Transport i agenii conexe (preedinte: Frank Lautenberg ; membru clasat : Al D'Amato )
  • Trezoreria, serviciile potale i guvernul general (preedinte: Dennis DeConcini ; membru clasat : Pete Domenici )
  • Servicii armate (preedinte: Sam Nunn ; membru clasat : John Warner ) clasat : Strom Thurmond )
  • Forele convenionale i aprarea alianei (preedinte: Carl Levin ; membru clasat : Malcolm Wallop )
  • Forele de proiecie i aprarea regional (preedinte: Ted Kennedy ; membru clasat : William Cohen )
  • Industria i tehnologia aprrii (preedinte: Jeff Bingaman ; membru clasat : Dan Coats )
  • Disponibilitate, durabilitate i sprijin (preedinte: Alan J. Dixon ; membru clasat : Trent Lott )
  • For de munc i personal (preedinte: John Glenn ; membru clasat : John McCain )
  • Bnci, locuine i afaceri urbane (preedinte: Donald W. Riegle Jr .; membru clasat : Jake Garn ) clasat : Al D'Amato )
  • Finane internaionale i politic monetar (preedinte: Paul Sarbanes ; membru clasat : Phil Gramm )
  • Valori mobiliare (preedinte: Chris Dodd ; membru clasat : Nancy Kassebaum )
  • Afaceri de reglementare i consumatori (preedinte: Alan J. Dixon ; membru clasat : Kit Bond )
  • Buget (preedinte: Jim Sasser ; membru clasat : Pete Domenici )
  • Comer, tiin i transport (preedinte: Ernest Hollings ; membru clasat : John C. Danforth ) Bob Packwood )
  • Comunicri (preedinte: Daniel K. Inouye ; membru clasat : Bob Packwood )
  • Consumator (preedinte: Richard Bryan ; membru clasat : Slade Gorton )
  • Comer exterior i turism (preedinte: Jay Rockefeller ; membru clasat : Conrad Burns )
  • Merchant Marine (preedinte: John Breaux ; membru clasat : Trent Lott )
  • tiin, tehnologie i spaiu (preedinte: Albert Gore ; membru clasat : Larry Pressler )
  • Transport de suprafa (preedinte: J. James Exon ; membru clasat : Bob Kasten )
  • Studiu naional privind politica oceanelor (preedinte: Ernest F. Hollings ; membru clasat : Ted Stevens )
  • Energie i resurse naturale (preedinte: J. Bennett Johnston ; membru clasat : Malcolm Wallop ) Don Nickles )
  • Cercetare i dezvoltare energetic (preedinte: Wendell H. Ford ; membru clasat : Pete Domenici )
  • Dezvoltarea i producia resurselor minerale (preedinte: Jeff Bingaman ; membru clasat : Larry E. Craig )
  • Terenuri publice, parcuri naionale i pduri (preedinte: Dale Bumpers ; membru clasat : Frank H. Murkowski )
  • Ap i energie (preedinte: Bill Bradley ; membru clasat : Conrad Burns )
  • Mediu i lucrri publice (preedinte: Quentin N. Burdick , apoi Daniel Patrick Moynihan ; membru clasat : John H. Chafee ) John H. Chafee )
  • Reglementarea nuclear (preedinte: Bob Graham ; membru clasat : Alan K. Simpson )
  • Superfund, protecia oceanului i a apei (preedinte: Frank Lautenberg ; membru clasat : David Durenberger )
  • Substane toxice, supraveghere a mediului, cercetare i dezvoltare (preedinte: Harry Reid ; membru clasat: John W. Warner )
  • Resurse de ap, transport i infrastructur (preedinte: Daniel Moynihan ; membru clasat : Steve Symms )
  • Etic (selectat) (preedinte: Howell Heflin , apoi Terry Sanford ; membru clasat : Warren B. Rudman )
  • Finane (preedinte: Lloyd Bentsen ; membru clasat : Bob Packwood ) Chuck Grassley )
  • Impozitul pe energie i agricultur (preedinte: Tom Daschle ; membru clasat : Steve Symms )
  • Sntate pentru familii i neasigurai (preedinte: Donald W. Riegle ; membru clasat : John H. Chafee )
  • Comer internaional (preedinte: Max Baucus ; membru clasat : John C. Danforth )
  • Medicare i îngrijire pe termen lung (preedinte: Jay Rockefeller ; membru clasat : David Durenberger )
  • Planuri private de pensionare i supravegherea serviciului de venituri interne (preedinte: David Pryor ; membru clasat : Chuck Grassley )
  • Politica de securitate social i familie (preedinte: Daniel Moynihan ; membru clasat : Bob Dole )
  • Impozitare (preedinte: David L. Boren ; membru clasat : William V. Roth Jr. )
  • Relaii externe (preedinte: Claiborne Pell ; membru clasat : Jesse Helms ) Larry Pressler )
  • Politic economic internaional, comer, oceane i mediu (preedinte: Paul Sarbanes ; membru clasat : Mitch McConnell )
  • Afaceri din Asia de Est i Pacific (preedinte: Alan Cranston ; membru clasat : Frank H. Murkowski )
  • Afaceri ale emisferei occidentale i ale corpului pcii (preedinte: Chris Dodd ; membru clasat : Richard Lugar )
  • Terorism, stupefiante i comunicaii internaionale (preedinte: John Kerry ; membru clasat : Hank Brown )
  • Afaceri africane (preedinte: Paul Simon ; membru clasat : Nancy Kassebaum )
  • Afaceri din Asia de Est i de Sud (preedinte: Terry Sanford ; membru clasat : Orrin Hatch )
  • Afaceri guvernamentale (preedinte: John Glenn ; membru clasat : William V. Roth Jr. ) Ted Stevens )
  • Servicii generale, federalism i districtul Columbia (preedinte: Jim Sasser ; membru clasat : John Seymour )
  • Informaii i reglementri guvernamentale (preedinte: Herb Kohl ; membru clasat : Warren Rudman )
  • Supravegherea managementului guvernamental (preedinte: Carl Levin ; membru clasat : William S. Cohen )
  • Subcomitetul permanent pentru investigaii (preedinte: Sam Nunn ; membru clasat : William V. Roth Jr. )
  • Afaceri indiene (Select) (preedinte: Daniel Inouye ; membru clasat : John McCain )
  • Justiie (preedinte: Joe Biden ; membru clasat : Strom Thurmond ) Arlen Specter )
  • Constituie (preedinte: Paul Simon ; membru clasat : Arlen Specter )
  • Instane i practici administrative (preedinte: Howell T. Heflin ; membru clasat : Chuck Grassley )
  • Afaceri cu imigraia i refugiaii (preedinte: Ted Kennedy ; membru clasat : Alan K. Simpson )
  • Brevete, drepturi de autor i mrci comerciale (preedinte: Dennis DeConcini ; membru clasat : Orrin Hatch )
  • Tehnologie i drept (preedinte: Patrick Leahy ; membru clasat : Hank Brown )
  • Justiie juvenil (preedinte: Herb Kohl ; membru clasat : Hank Brown )
  • Intelligence (Select) (preedinte: David L. Boren ; membru clasat : Frank H. Murkowski )
  • Munc i resurse umane (preedinte: Ted Kennedy ; membru clasat : Orrin Hatch ) Thad Cochran )
  • Copii, familie, droguri i alcoolism (preedinte: Chris Dodd ; membru clasat : Dan Coats )
  • Educaie, arte i tiine umane (preedinte: Claiborne Pell ; membru clasat : Nancy Kassebaum )
  • Ocuparea forei de munc i productivitate (preedinte: Paul Simon ; membru clasat : Strom Thurmond )
  • Politica privind dizabilitile (preedinte: Tom Harkin ; membru clasat : David Durenberger )
  • Muncii (preedinte: Howard M. Metzenbaum ; membru clasat : Jim Jeffords )
  • Afaceri POW / MIA (Selectai) (preedinte: John Kerry ; membru clasat:)
  • Reguli i administrare (preedinte: Wendell H. Ford ; membru clasat : Ted Stevens )
  • Întreprinderi mici (preedinte: Dale Bumpers ; membru clasat : Bob Kasten ) Connie Mack III )
  • Extinderea exportului (preedinte: Barbara Mikulski ; membru clasat : Larry Pressler )
  • Contractele guvernamentale i reducerea documentelor (preedinte: Alan J. Dixon ; membru clasat : Kit Bond )
  • Inovaie, tehnologie i productivitate (preedinte: Carl Levin ; membru clasat : Ted Stevens )
  • Economia rural i agricultura familial (preedinte: Max Baucus ; membru clasat : Bob Kasten )
  • Dezvoltarea afacerilor cu proprieti urbane i minoritare (preedinte: John Kerry ; membru clasat : Conrad Burns )
  • Afaceri ale veteranilor (preedinte: Alan Cranston ; membru clasat : Arlen Specter )
  • camera Reprezentanilor

  • Credite (preedinte: Jamie L. Whitten ; membru clasat : Joseph M. McDade ) Hal Rogers )
  • Aprare (preedinte: John Murtha ; membru clasat : Joseph M. McDade )
  • Districtul Columbia (preedinte: Julian C. Dixon ; membru clasat : Dean Gallo )
  • Dezvoltarea energiei i a apei (preedinte: Tom Bevill ; membru clasat : John T. Myers )
  • Operaiuni externe, finanarea exporturilor i programe conexe (preedinte: Dave Obey ; membru clasat : Mickey Edwards )
  • Interior i agenii conexe (preedinte: Sidney Yates ; membru clasat : Ralph Regula )
  • Munc, sntate, servicii umane, educaie i agenii conexe (preedinte: William Natcher ; membru clasat : Carl D. Pursell )
  • Legislativ (preedinte: Vic Fazio ; membru clasat : Jerry Lewis )
  • Construcii militare (preedinte: Bill Hefner ; membru clasat : Bill Lowery )
  • Agricultur, dezvoltare rural i agenii conexe (preedinte: Jamie L. Whitten ; membru clasat : Joe Skeen )
  • Transport (preedinte: William Lehman ; membru clasat : Lawrence Coughlin )
  • Trezoreria, serviciile potale i guvernul general (preedinte: Edward Roybal ; membru clasat : Frank R. Wolf )
  • VA, HUD i agenii independente (preedinte: J. Bob Traxler ; membru clasat : Bill Green )
  • Servicii armate (preedinte: Les Aspin ; membru clasat : William L. Dickinson ) clasat : William L. Dickinson )
  • Seapower, materiale strategice i critice (preedinte: Charles E. Bennett ; membru clasat : Floyd Spence )
  • Cercetare i dezvoltare (preedinte: Ron Dellums ; membru clasat : Robert W. Davis )
  • Instalaii i faciliti militare (preedinte: Patricia Schroder ; membru clasat : David O'B. Martin )
  • Personal militar i despgubiri (preedinte: Beverly Byron ; membru clasat : Herbert H. Bateman )
  • Investigaii (preedinte: Nicholas Mavroules ; membru clasat : Larry J. Hopkins )
  • Disponibilitate (preedinte: Earl Hutto ; membru clasat : John R. Kasich )
  • Bnci, finane i afaceri urbane (preedinte: Henry B. Gonzalez ; membru clasat : Chalmers P. Wylie ) Marge Roukema )
  • Supravegherea, reglementarea i asigurrile instituiilor financiare (preedinte: Frank Annunzio ; membru clasat : Chalmers P. Wylie )
  • Politica monetar intern (preedinte: Stephen L. Neal ; membru clasat : Toby Roth )
  • Supravegherea general i investigaiile (preedinte: Carroll Hubbard ; membru clasat : Bill McCollum )
  • Dezvoltare internaional, finane, comer i politic monetar (preedinte: Carroll Hubbard ; membru clasat : Jim Leach )
  • Cercetare i asigurri de politici (preedinte: Ben Erdreich ; membru clasat : Doug Bereuter )
  • Stabilizare economic (preedinte: Thomas R. Carper ; membru clasat : Tom Ridge )
  • Afaceri cu consumatorii i moned (preedinte: Esteban Edward Torres ; membru clasat : Chalmers P. Wylie )
  • Buget (preedinte: Leon Panetta ; membru clasat : Willis D. Gradison Jr. )
  • Copii, tineri i familii (Selectai) (preedinte: Patricia Schroeder ; membru clasat : Frank R. Wolf )
  • Districtul Columbia (preedinte: Ron Dellums ; membru clasat : Thomas J. Bliley Jr. ) Dana Rohrabacher )
  • Operaiuni guvernamentale i afaceri metropolitane (preedinte: Alan Wheat ; membru clasat : Larry Combest )
  • Sistemul judiciar i educaia (preedinte: Mervyn M. Dymally ; membru clasat : Bill Lowery )
  • Educaie i munc (preedinte: William D. Ford ; membru clasat : Bill Goodling ) E. Thomas Coleman )
  • Sntate i siguran (preedinte: Joseph M. Gaydos ; membru clasat : Paul B. Henry )
  • Standarde de munc (preedinte: Austin J. Murphy ; membru clasat : Tom Petri )
  • Educaie elementar, secundar i profesional (preedinte: Dale Kildee ; membru clasat : Bill Goodling )
  • Relaii de munc-management (preedinte: Pat Williams ; membru clasat : Marge Roukema )
  • Resurse umane (preedinte: Matthew G. Martinez ; membru clasat : Harris W. Fawell )
  • Selectai educaia (preedinte: maiorul R. Owens ; membru clasat : Cass Ballenger )
  • Oportuniti de angajare (preedinte: Carl C. Perkins ; membru clasat : Steve Gunderson )
  • Energie i comer (preedinte: John Dingell ; membru clasat : Norman F. Lent ) Thomas J. Bliley )
  • Sntate i mediu (preedinte: Henry Waxman ; membru clasat : William E. Dannemeyer )
  • Energie i putere (preedinte: Phil Sharp ; membru clasat : Carlos J. Moorhead )
  • Comer, transport i competitivitate (preedinte: Cardiss Collins ; membru clasat : J. Alex McMillan )
  • Telecomunicaii i finane (preedinte: Ed Markey ; membru clasat : Matthew J. Rinaldo )
  • Transport i materiale periculoase (preedinte: Al Swift ; membru clasat : Don Ritter )
  • Afaceri externe (preedinte: Dante Fascell ; membru clasat : William S. Broomfield ) clasat : William S. Broomfield )
  • Europa i Orientul Mijlociu (preedinte: Lee Hamilton ; membru clasat : Benjamin A. Gilman )
  • Drepturile omului i organizaiile internaionale (preedinte: Gus Yatron ; membru clasat : Doug Bereuter )
  • Afaceri din Asia i Pacific (preedinte: Stephen Solarz ; membru clasat : Jim Leach )
  • Politic economic internaional i comer (preedinte: Sam Gejdenson ; membru clasat : Toby Roth )
  • Africa (preedinte: Mervyn M. Dymally ; membru clasat : Dan Burton )
  • Afaceri cu emisfera vestic (preedinte: Robert Torricelli ; membru clasat : Robert J. Lagomarsino )
  • Operaiuni internaionale (preedinte: Howard Berman ; membru clasat : Olympia J. Snowe )
  • Operaiuni guvernamentale (preedinte: John Conyers ; membru clasat : Frank Horton ) Craig L. Thomas )
  • Mediu, energie i resurse naturale (preedinte: Mike Synar ; membru clasat : William F. Clinger Jr. )
  • Comer, consumatori i afaceri monetare (preedinte: Doug Barnard ; membru clasat : Dennis Hastert )
  • Ocuparea forei de munc i locuine (preedinte: Tom Lantos ; membru clasat : Ileana Ros-Lehtinen )
  • Informaii guvernamentale, justiie i agricultur (preedinte: Bob Wise ; membru clasat : Al McCandless )
  • Activiti guvernamentale i transport (preedinte: Barbara Boxer ; membru clasat : Christopher Cox )
  • Administraia Camerei (preedinte: Charlie Rose ; membru clasat : Bill Thomas ) Mickey Edwards )
  • Conturi (preedinte: Joseph M. Gaydos ; membru clasat : Paul E. Gillmor )
  • Alegeri (preedinte: Al Swift ; membru clasat : Bob Livingston )
  • Personal i poliie (preedinte: Mary Rose Oakar ; membru clasat : Pat Roberts )
  • Biblioteci i memorii (preedinte: Bill Clay ; membru clasat : Bill Barrett )
  • Office Systems (preedinte: Sam Gejdenson ; membru clasat : James T. Walsh )
  • Grupul operativ pentru reforma finanrii campaniei (preedinte: Sam Gejdenson ; membru clasat : Bill Thomas )
  • Foamea (Select) (preedinte: Tony P. Hall ; membru clasat : Bill Emerson )
  • Afaceri interne i insulare (preedinte: George Miller ; membru clasat : Don Young ) James V. Hansen )
  • Resurse miniere i naturale (preedinte: Nick Rahall ; membru clasat : Barbara F. Vucanovich )
  • Parcuri naionale i terenuri publice (preedinte: Bruce Vento ; membru clasat : Ron Marlenee )
  • Afaceri insulare i internaionale (preedinte: Ron de Lugo ; membru clasat : Robert J. Lagomarsino )
  • Energie i mediu (preedinte: Peter H. Kostmayer ; membru clasat : John J. Rhodes III )
  • Supraveghere general, gestionare a energiei i pdurilor din nord-vest (preedinte: Richard H. Lehman ; membru clasat : Ben Blaz )
  • Sistemul judiciar (preedinte: Jack Brooks ; membru clasat : Hamilton Fish IV ) Hamilton Fish IV )
  • Drepturi civile i constituionale (preedinte: Don Edwards ; membru clasat : Henry Hyde )
  • Drept internaional, imigraie i refugiai (preedinte: Romano L. Mazzoli ; membru clasat : Bill McCollum )
  • Proprietate intelectual i administraie judiciar (preedinte: William J. Hughes ; membru clasat : Carlos J. Moorhead )
  • Drept administrativ i relaii guvernamentale (preedinte: Barney Frank ; membru clasat : George W. Gekas )
  • Criminalitate i justiie penal (preedinte: Chuck Schumer ; membru clasat : James Sensenbrenner )
  • Marine comerciale i pescuit (preedinte: Walter B. Jones Sr .; membru clasat : Robert W. Davis ) Norman F. Lent )
  • Pescuit, conservarea vieii slbatice i mediul înconjurtor (preedinte: Gerry Studds ; membru clasat : Don Young )
  • Paz de coast i navigaie (preedinte: Billy Tauzin ; membru clasat : Jack Fields )
  • Oceangraphy, Marile Lacuri i raftul continental exterior (preedinte: Dennis Hertel ; membru clasat : Herbert H. Bateman )
  • Supraveghere i investigaii (preedinte: Bill Lipinski ; membru clasat : Jim Saxton )
  • Abuzul i controlul narcoticelor (selectat) (preedinte: Charles B. Rangel ; membru clasat : Lawrence Coughlin )
  • Oficiul potal i serviciul public (preedinte: Bill Clay ; membru clasat : Benjamin A. Gilman ) Rod Chandler )
  • Serviciul public (preedinte: Gerry Sikorski ; membru clasat : Connie Morella )
  • Operaiuni i servicii potale (preedinte: Frank McCloskey ; membru clasat : Frank Horton )
  • Compensaii i beneficii pentru angajai (preedinte: Gary L. Ackerman ; membru clasat: John T. Myers )
  • Recensmânt i populaie (preedinte: Thomas C. Sawyer ; membru clasat : Tom Ridge )
  • Resurse umane (preedinte: Paul E. Kanjorski ; membru clasat : Dan Burton )
  • Personal potal i modernizare (preedinte: Charles A. Hayes ; membru clasat : Don Young )
  • Lucrri publice i transport (preedinte: Robert A. Roe ; membru clasat : John Paul Hammerschmidt ) William F. Clinger )
  • Dezvoltare economic (preedinte: Joe Kolter ; membru clasat : Helen Delich Bentley )
  • Investigaii i supraveghere (preedinte: Robert Borski ; membru clasat : Ron Packard )
  • Cldiri publice i terenuri (preedinte: Gus Savage ; membru clasat : Jim Inhofe )
  • Transport de suprafa (preedinte: Norman Mineta ; membru clasat : Bud Shuster )
  • Resurse de ap (preedinte: Henry Nowak ; membru clasat : Tom Petri )
  • Reguli (preedinte: Joe Moakley ; membru clasat : Gerald BH Solomon ) clasat : David Dreier )
  • Procesul legislativ (preedinte: Butler Derrick ; membru clasat : Jimmy Quillen )
  • tiin, spaiu i tehnologie (preedinte: George Brown Jr .; membru clasat : Robert S. Walker ) clasat : Don Ritter )
  • Energie (preedinte: Howard Wolpe ; membru clasat : Sid Morrison )
  • Investigaii i supraveghere (preedinte: Howard Wolpe ; membru clasat : Sherwood Boehlert )
  • Spaiu (preedinte: Ralph M. Hall ; membru clasat : F. James Sensenbrenner )
  • Tehnologie i competitivitate (preedinte: Tim Valentine ; membru clasat : Tom Lewis )
  • tiin (preedinte: Rick Boucher ; membru clasat : Ron Packard )
  • Întreprinderi mici (preedinte: John J. LaFalce ; membru clasat : Andy Ireland ) clasat : Andy Ireland )
  • Achiziii, turism i dezvoltarea întreprinderilor minoritare (preedinte: Ike Skelton ; membru clasat : D. French Slaughter )
  • Regulament, oportunitate de afaceri i energie (preedinte: Ron Wyden ; membru clasat : Jan Meyers )
  • Antitrust, impactul dereglementrii i privatizrii (preedinte: Dennis E. Eckart ; membru clasat : Joel Hefley )
  • Exporturi, politica fiscal i probleme speciale (preedinte: Norman Sisisky ; membru clasat : Larry Combest )
  • Mediu i ocuparea forei de munc (preedinte: Jim Olin ; membru clasat : Richard H. Baker )
  • Standarde de conduit oficial (preedinte: Louis Stokes ; membru clasat : James V. Hansen )
  • Afacerile veteranilor (preedinte: Gillespie V. Montgomery ; membru clasat : Bob Stump ) John Paul Hammerschmidt )
  • Compensaii, pensii i asigurri (preedinte: Douglas Applegate ; membru clasat : Bob Stump )
  • Supraveghere i investigaii (preedinte: Lane Evans ; membru clasat : Michael Bilirakis )
  • Educaie, formare profesional i ocuparea forei de munc (preedinte: Tim Penny ; membru clasat : Chris Smith )
  • Afaceri cu privire la locuine i memorii (preedinte: Harley O. Staggers ; membru clasat : Dan Burton )
  • Ci i mijloace (preedinte: Dan Rostenkowski ; membru clasat : Bill Archer ) Phil Crane )
  • Supraveghere (preedinte: JJ Pickle ; membru clasat : Richard T. Schulze )
  • Selectai msuri de venit (preedinte: Charles Rangel ; membru clasat : Guy Vander Jagt )
  • Sntate (preedinte: Pete Stark ; membru clasat : Willis D. Gradison Jr. )
  • Securitate social (preedinte: Andrew Jacobs Jr .; membru clasat : Phil Crane )
  • Resurse umane (preedinte: Harold Ford Sr .; Membru clasat : Richard T. Schulze )
  • Întreg
  • Comitete mixte

    Angajai

    Directorii ageniilor de sucursale legislative

    Senat

    camera Reprezentanilor

    Vezi si

    Note

    Referine

    linkuri externe

    Opiniones de nuestros usuarios

    Catalin Macovei

    Am găsit informațiile pe care le-am găsit despre 102 Congresul Statelor Unite foarte utile și plăcute. Dacă ar fi să pun un 'dar', s-ar putea să nu fie suficient de incluziv în formularea sa, dar în rest, este grozav.

    Anisoara Necula

    Este un articol bun referitor la 102 Congresul Statelor Unite. Oferă informațiile necesare, fără excese.

    Adina Trandafir

    Nu știu cum am ajuns la acest articol _variabil, dar mi-a plăcut foarte mult.